ATACAN BÜYÜK BİR AİLE

Değerli Veliler,
1989 yılından beri eğitim camiasının içinde yer alan Atacan Eğitim Kurumlarında velilerimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle bir aile olduk; sevgi ve saygıyı kurumumuzun temel yapı taşı hâline getirdik. Atatürkçü düşünce doğrultusunda demokrasiye sahip çıkan, duygu ve düşüncelerini özgürce açıklayan, bireysel özelliklerini geliştirerek bilgiyi edinmenin yollarını öğrenen, araştırmacı, üretken, teknolojik imkânları
kullanmayı bilen, sanat ve spor etkinlikleriyle kişiliğini zenginleştiren, paylaşmayı öğrenmiş, geleceğimizi güvenle emanet edebileceğimiz kuşaklar yetiştirmek için yola çıktık. Bu yolculukta bizler sadece içinde  bulunduğumuz çağ ve kendimizle yarışıyor, her zaman daha iyisini başarmaya çalışıyoruz.

Eğitimde yenilikleri izleyen bir kurum olarak yüksek benlik algısının sağlıklı bireylerin, sağlıklı bireylerin de başarılı toplumların çekirdeği olduğunun bilincindeyiz. Eğitim; okul, aile ve çocuk üçgeninde gerçekleşir. Biz, bu üçlünün güçlü bir sevgi bağına sahip olduğunu biliyor bu nedenle artık geleceğe güvenle bakıyoruz.

Sevgili Gençler,

Sizler geleceğin sahibisiniz. Yaşamın umudusunuz. İleri görüşlüsünüz. Edindiğiniz evrensel düşüncelerle ülkemizin geleceğine güç katıyor aynı zamanda kendi geleceğinize güvenli ve
sağlam adımlar atıyorsunuz.

Gençliği yaşamak demek; aklını doğru kullanmayı bilmek, geleceğine sahip çıkmak ve bu doğrultuda çalışmak demektir. Bunun için her zaman dinamik, atak ve cesur olmalısınız.

Genç olmanın bütün bu özelliklerini taşıyan sizler, sevgisizliğin çoğaldığı bir dünyada sevgi tohumlarını ekeceksiniz. Cumhuriyetin değerlerine bağlı, aydınlık geleceğin sonsuz ufuklarında yeni bir güneş gibi doğacaksınız. Bu uzun ve zahmetli yolda yürürken elbette zaman zaman sancılar çekecek, zorlanacak hatta hatalar yapacaksınız. Ancak bilimin, sağduyunuzun, vatan sevginizin ve birbirinize olan bağlılığınızın ışığında yanlışlarınızdan da
ders almayı bilip yolunuza sonsuz bir inançla devam edeceksiniz.

Ülkenizin geleceği için yaptığınız bu koşuda önde, ortada ya da arkada koşmanız önemli değildir. Önemli olan tek şey birbirinize olan bağlılığınızı ve değerlerinize olan inancınızı sürdürmenizdir. Böylece ülkenizi yeniden keşfedip yaşanır hâle getireceksiniz.

Unutmayın ki dünyanın masmavi denizleri, pırıl pırıl gökyüzü, ucu bucağı olmayan ormanları ve diğer bütün canlıları sizlerin onlara sahip çıkmanızla var olmaya devam edecektir.

Yusuf TAVUKÇUOĞLU
KURUCU TEMSİLCİSİ