Hijyen

Okulların temizlik sistemlerinin doğrudan insan sağlığını, kişisel imajı, kendine güveni, davranışları ve bütünde akademik performansı kısacası bütün hayatı etkilediği artık yaygın olarak dünya genelinde bilinmektedir. Temiz okullarda eğitim gören çocuklar şüphesiz daha sağlıklı olacaklardır.

Biz öğrencimizi, öğretmenimizi ve çalışanımızı korur ve onlara değer veririz. Bu nedenle okulumuzda temizlik meselesi üst düzeyde  önemsenmektedir.

Okulumuzdaki bütün ortak alanların (tuvaletler, sınıflar, öğretmenler odası, kütüphane, yönetici odaları, revir, konferans salonu, spor salonu, laboratuvar vs. ) günlük ve genel temizliği eğitimli  personelimiz tarafından uluslararası standartlara sahip temizlik maddeleri ve ekipmanları ile yapılır ve bu alanlar sürekli havalandırılır. 

Rutin aralıklarla dezenfeksiyonu yapılan ve havalandırılan ortak alanların kontrolü  görevli yöneticiler ve sağlık birimi tarafından yapılır. 

Bütün tuvaletlerde gerekli, sabit ekipmanlar dışında standartları belirlenmiş sıvı sabun, tuvalet kâğıdı, kağıt havlu gibi hızlı tüketilen malzemeler eksik bırakılmaksızın  tamamlanır.

Kurumumuzda sağlıklı içme suyu ihtiyacını karşılamak için; kolay ulaşılan yerlerde su istasyonları( SEBİL) bulunur. Su deposu düzenli aralıklarla temizlenir ve klorlanarak temizlik faaliyeti su kesintisi yaşanmadan  sürdürülmektedir.

Corona Virüs (Covid-19) ile ilgili olarak da okulumuzun pek çok noktasına el dezenfektan ürünleri yerleştirdik. Ayrıca okulumuz tamamen uzmanlar tarafından dezenfekte edildi. Sınıflar kurallara uygun  şekilde havalandırıldı. Okulumuz personellerine “Temizlik Nasıl Yapılır?” eğitimi ve bu eğitimin iç hizmetler kitapçığı verilerek gerekli hassasiyeti göstermeleri sağlandı. 

Personellerimiz, özel dezenfektanlarla elle temas  edilen her yeri sık sık temizleyerek öğrencilerimize sağlıklı bir ortam hazırlıyor. Bunların yanında özellikle el yıkama alışkanlığını arttıran ve bilinçlendiren afişlerle öğrencilerimizi bilgilendiriyoruz.

Alanında eğitimli personel ile hizmet sağlanmakta; temizlik personeli teknik, iş güvenliği, ve tüm çalışanlarımıza iş sağlığı, hijyen ve ilk yardım konularında eğitim verilmektedir. 

3 aylık periyodlarla tüm okul bölgelerinden  kültür alınarak kontrolleri sağlanır. Temizlik bakım periyotları hijyenik çalışma ve yaşama ortamı sağlayacak şekilde belirlenmekte ve hizmetin bütünü haftalık ve aylık denetimlerle ölçülmekte ve değerlendirilmektedir. 

Okulumuz temizlik hizmetleri kalitesi ve yerine getirdiği kriterler ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) denetimlerinden geçerek “Okulum Temiz Belgesi” ni almaya hak kazanmıştır. 

Temiz bir ortamda  yaşamak; insanlarda mutluluk ve huzur duygusunu uyandırır. Bu sebeple; SAĞLIKLI, MUTLU VE HUZURLU GÜNLER DİLERİM..

Sağlık Birimi