SEMEP PROJESİ

SEMEP PROJESİ

Özel Atacan İlkokulu Sosyal Sorumluluk, Bilim ve Proje Kulübü olarak bu sene SEMEP Projesi’ne katıldık ve sene boyunca proje çalışmalarını sürdürdük. Proje kapsamında: “Kent Kültürü, Suyun-Toprağın-Havanın Korunumu, Geri Dönüşüm, Ekolojik Denge, Endüstri 4.0 temaları ışığında; Ekolojik, Ekonomik, Sosyal ve Teknolojik Kent Dönüşümü” konularında öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak, çevre bilinci aşılamak ve duyarlı davranışlar kazandırmak amacıyla farklı pek çok çalışma gerçekleştirdik.

Verilen yönerge ve çalışma tarihlerine göre öğrencilerimizle önce Türkçe ve İngilizce olarak iki adet afiş tasarımı yaptık. Öğrencilerimize doğa, ekolojik denge, kentsel dönüşüm, geri dönüşüm, teknoloji gibi ana başlıkları tartışacakları ortam yaratarak vardıkları sonucu kağıt üzerine dökmeleri; görsel algılarını geliştirecek tasarımlar ortaya koymaları ve renklendirmeleri; projeyi çalışmaları doğrultusunda bir sloganla özetlemeleri ve ortaya bir afiş çıkarmaları konusunda rehberlik ettik. Afiş sunumumuzun ardından proje sunumumuz için çalışmalarımıza başladık. Pet şişe, damacana, kullanılmayan plastik kapları renklendirerek birer saksıya dönüştürdük. Ekeceğimiz meyve-sebzelerin tohumlarını biriktirerek bu saksılarda çimlendirdik ve dileyen herkesin faydalanabileceği konumlara bu saksıları yerleştirerek bakım ve sulamasını yaptık. Ayrıca atık malzemeler (ilaç kutuları, plastik bardaklar, kapaklar vs.) toplayarak “Kirli Dünya – Temiz Dünya” görüntüsünü aktardığımız bir maket çalışması yaptık. Sınıflarımızda posterler hazırlayarak, şarkılar söyleyerek okulumuzun her bir öğrencisinin proje farkındalığı kazanacak bir etkinlikte yer almasını sağladık.

“Dünya Su Günü”, projemiz için önemli bir adımdı. “Su kirliliği, temiz suyun önemi, su kullanım alanları” başlıklarında bilgilendirmeler yaptık. Masmavi giyinerek okulumuz adına farkındalığımızı arttıracak bir adım attık. Çalışmalarımızdaki genel amacımız, temelinde öğrenciyi barındıran her adımın onların yaratıcılığı ile şekillenmesi; dayanışma, birlik ve beraberlik duygularının gelişmesi; karşıt fikirlere saygı duyma ve kendi fikrini saygı boyutu içerisinde ifade etmeyi öğrenmesi; çevre sorunlarına duyarlılıklarının artmasını sağlamaktı.

Bu amaç doğrultusunda yapmış olduğumuz tüm çalışmalarımızın özetini aktardığımız bir video tasarlayarak proje gününe hazırlandık. Özel Atacan İlkokulu olarak “En İyi Farkındalık Yaratan Çalışma” gururunu okulumuza yaşattık. Tabi ki süreç içerisinde edindiğimiz yeni bilgi ve deneyimler bizim için en büyük ödüldü.