ÖZEL ATACAN İLKOKULU SEMEP PROJESİ “ACİL DURUM EVLERİ”

ÖZEL ATACAN İLKOKULU SEMEP PROJESİ “ACİL DURUM EVLERİ”

Özel Atacan İlkokulu olarak 27 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen UNESCO-SEMEP gününde “Küresel İklim Değişikliği Tedbirleri; Enerji Tasarrufu, Suyun Toprağın Korunumu ve Endüstriyel Geri Dönüşüm” (Global action on climate change; Energy saving, water saving and industrial recycling) konulu proje çalışmasına ekibimizi temsilen iki öğrencimizle katıldık.

 Birinci dönem sonu itibari ile proje ekibimizi oluşturarak öğrencilerimizde farkındalık oluşturmak, çevre bilinci aşılamak ve duyarlı davranışlar kazandırmak amacıyla farklı pek çok çalışma gerçekleştirdik.

Verilen yönerge ve çalışma tarihlerine göre öğrencilerimizle önce Türkçe ve İngilizce olarak iki adet afiş tasarımı yaptık. Öğrencilerimize küresel iklim değişikliği, enerji tasarrufu, endüstriyel geri dönüşüm, teknoloji gibi ana başlıkları tartışacakları ortam yaratarak vardıkları sonucu kâğıt üzerine dökmeleri; görsel algılarını geliştirecek tasarımlar ortaya koymaları ve renklendirmeleri; projeyi çalışmaları doğrultusunda bir sloganla özetlemeleri ve ortaya bir afiş çıkarmaları konusunda rehberlik ettik.

Afiş sunumlarımız ülkemizde yaşanan deprem felaketi nedeni ile yapılamadı. Yaşanan deprem ardından proje ekibimiz deprem ülkesi olmamız gerçeğinden yola çıkarak projesini yeniden şekillendirdi. “Acil durum çantamız var ise neden acil durum evimiz yok? Oluşturulamaz mı?” sorularından yola çıkarak kendi kendine yetebilen “Acil Durum Evleri” projesini şekillendirdi. Belediyeler aracılığıyla şehir merkezi dışında oluşturularak elektriğini kendi üreten, suyunu arıtan, bahçesinde tarım yapılabilen, onlarca kişinin acil durumlarda ihtiyacını karşılayan “Acil Durum Deposu” olan bu evlerin bir maketi yapıldı. Proje sunumumuzu dijital olarak çekerek paylaştık ve proje gününe hazırlandık. Proje gününde jüri üyelerine sözlü anlatımla “Acil Durum Evleri” projemizi tanıttık. Aynı gün hazırladığımız afişleri sergi alanında sergiledik.

Özel Atacan İlkokulu olarak UNESCO-SEMEP gününde “En Yaratıcı Çalışma” ödülünü almaya hak kazandık.