BEYKOZ CAM OCAĞI GEZİSİ

BEYKOZ CAM OCAĞI GEZİSİ

11 Ocak 2023 Çarşamba günü 3. sınıflar olarak “Beykoz Cam Ocağına" yaptığımız gezide, servisten iner inmez   görevliler tarafından karşılandık.

      Sıcak Cam Atölyesine alındık. Aldıkları siparişleri yapan cam ustaları bizim için de bir etkinlik hazırlamıştı. Bizlere eğitmenler tarafından bilgiler verilirken, cam ustası akışkan haldeki camı fırından alıp cama üfleyerek kocaman cam balon ve çeşitli aletler kullanarak kuğu ve gül oluşturdu. Yaptığı tüm objelerin sıcaklığını üzerine koyduğu kâğıdın alev alev yanmasından anladık.

     Sıcak Cam Atölyesinden sonra alındığımız etkinlik atölyesinde cam ustası, cam yapımında kullanılan malzemeleri ve teknikleri anlatırken, çalışmanın sonunda rengârenk camdan bir balık yaptı.

     Daha sonra Füzyon Atölyesine alındık, eğitmenler bizler için hazırlanmış masalara geçmemizi isteyerek, “Bunu Ben Yaptım" etiketlerimizi hazırlamamızı, düz cam üzerine rengârenk cam parçacıklarından hazırlayacağımız tabak veya pano çalışmalarımızın fırınlanmasından sonra bize gönderileceğini açıkladılar. Füzyon atölyesinde “Bunu Ben Yaptım” etkinliğinde yaptıklarımızın bize ulaştırılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

     Gezimizde “Camın Tarihteki Yolculuğu" ismiyle hazırlanmış çizgi filmi izledik. Camın defalarca dönüştürülebilecek bir atık malzeme olduğunu bir kez daha görmüş olduk.