23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

                                                                                                                                                                                                                                          Mustafa Kemal Atatürk

Anadolu yorgun ve yılgın, savaşlar ülkeyi harap etmiş… Anadolu insanının umudu kalmamış… İlk umut ışığı Mustafa Kemal tarafından 19 Mayıs 1919’da doğdu. Mustafa Kemal’in yaktığı o umut 21.04.1920 tarihli o telgrafla iyice yeşerdi. Artık tüm ülkeyi temsil eden bir meclisin kurulması gerekiyordu. Çünkü bu ulusun kaderini yine bu ulusun azmi, kararlılığı ve milli egemenliğine verdiği önem kurtaracaktı. Bu telgrafla yüzlerce yıldır devam eden çöküşün ve artık iyice görevlerini yerine getiremeyen bir devletin yerine kurulacak olan Türkiye Cumhuriyet’inin temelleri atıldı.

 Milletin, ulusal egemenliğinin temellerinin atıldığı bu önemli gün ilk olarak 23 Nisan 1922’de kutlandı. Bu kutlamayla birlikte çocuklarda ön plana çıkmaya başladı. Takvimler 1925 yılının 23 Nisan’ını gösterdiğinde Hakimiyet-i Milliye Bayramının yanına Çocuk Günü ve Çocuk Bayramı da denmeye başlandı. 1927 yılında da kapsamlı olarak bu özel gün kutlanmaya başlandı. 1929 yılında ise Çocuk Haftası olarak kutlanan bu özel gün, tüm Türkiye’de bu tarihten itibaren coşkuyla ve büyük bir heyecanla kutlanmaya başlandı. Bu anlamlı günün Çocuk Bayramı olarak kutlanmasında Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımızı sunuyoruz.

 Atacan Eğitim Kurumları olarak da bağımsızlığımızın ve ulusal egemenliğimizin temellerinin atıldığı bu anlamlı günü Atacan Sanat Merkezinde yoğun bir katılım ve  coşkuyla kutladık. Coşkuyla kutlanan bu özel gün önce Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törenimiz, öğrencilerimizin hazırlamış olduğu dans gösterileri, halk oyunları, oratoryo, gösteriler ile devam edip Anaokulu-İlkokul Müdürümüzün konuşması sonlandı.